Blog

Niet vzdelania bez kultúry

Vianočné besiedky už dlhšiu dobu nie sú samozrejmou súčasťou školského života. Tak ako vystúpenia ku Dňu Matiek – bez okolkov sme sa s nimi na pár rokov rozlúčili… Bolo predsa toľko dôležitejších vecí na práci!

A tak, keď sa u nás minulý týždeň konečne rozsypali trblietky a zazneli koledy, preletel školou stratený školský vianočný duch a spokojne si vzdychol:  Ach, konečne v škole!

Koledy a scénky našich detí boli anglicko-slovenské. Vymysleli a napísali si ich deti samé. Pretavili do nich kultúru našej krajiny, svojej rodiny a vlastné, im najbližšie koncepty. Makovičky sa premenili na tínedžerky, ktoré navštevovali Christmas school, na vojakov v zákope, z ktorých sa v deň Vianoc stali kamaráti. Namiesto Santa Clausa prišla na saniach so sobmi Lady Claus: Ho, ho, ho ! Darčeky pre všetkých! 

Deti prejavili iniciatívu, samostatnosť a kreativitu. Za svoju trpezlivosť a sústredenosť boli odmenené pocitom spolupatričnosti a hrdosti. Bol to pre nás všetkých kultúrny zážitok. Možno sa Vám to bude zdať odvážne, ale pre nás je kultúrny zážitok rovnako dôležitý ako aha! moment na hodine fyziky. 

Kultúra vytvára z dieťaťa celistvú osobnosť. Bez nej by nič, čo sa naučí v škole, nedávalo zmysel. Táto duševná potrava umožní dieťaťu prežiť, spojiť a zvnútorniť si vedomosti, tak aby nezostali na úrovni kognitívnych poznatkov, ale aby prešli celým telom, napojili sa na emócie a zhmotnili sa do jemu vlastných myšlienok. Tieto myšlienky, ktoré si dieťa formuluje samé, mu pomáhajú pochopiť svet.

Kultúra je ako hrnčiarska pec, v ktorej sa naučené vedomosti stmelujú. Jedine živá kultúra, od hodnotového systému až po umenie, umožní deťom vlastniť ich vedomosti.

Ak deti len učíme, sedíme za hrnčiarskym kruhom a točíme mäkkú hlinu. Neustále tvarujeme a pretvarujeme, riadime. Ak nám však ide o kvalitné a zmysluplné vzdelávanie našich detí, musíme nami tvarovanú hlinu vystaviť podmienkam, kde sa ukáže, či z našej práce nezostanú len črepiny. 

Žitím v kultúre a s kultúrou sa však snažíme vybrať z pece kúsky, ktoré si zaslúžia byť zdobené glazúrou….

Pozývame Vás nasať atmosféru Makovičiek. Dohodnite si návštevu školy u Silvii Seigne na 0907 941 958, silvia.seigne@zsmakovicky.sk.

Alebo nám napíšte cez kontaktný formulár na našej stránke.