Blog

Makovičky, na slovíčko!

V rámci projektovej stredy objavili naši žiaci svet nahrávacích štúdií. Ocitli sa v roli kameramana, moderátora, zvukára, strihača, i v roli  slávnej osobnosti. Hudobná trieda sa premenila na veľké štúdio s piatimi rôznymi scénami: izba slávneho spisovateľa/ky,  ateliér slávneho  maliara/ky, telocvičňa víťazného športovca/kyne a pracovný stôl významného vynálezcu/kyne. Posledná,výnimočná scéna patrila  Makovičkám : My a naša škola.

010320176493

Počas siesty deti netrpezlivo striehli, kedy blikne na dverách zelené svetlo,  aby mohli vstúpiť . Vladka, učiteľka, ich nechala preskúmať priestor piatich  rôznych scén. Určili sa jednotlivé role a AKCIA! Tv Makovičky mohla začať  vysielať naživo. Deti postupne prešli všetkými scénami, navzájom si radili,  odporúčali, učili sa opravovať chyby a klásť správne otázky. Vždy pri ďalšej  scéne, to bolo o niečo lepšie. Dokonca prebiehali aj dve živé vysielania naraz.

 Záverečné hodnotenie projektu je kľúčové. Deti si spätne premietajú celý  projekt, diskutujú, čo si kto z neho odniesol, bodujú a komentujú. Všetci sa  zhodli, že najnáročnejšiu úlohu má moderátor: jeho otázky musia byť  zaujímavé a reakcie rýchle!

  010320176497

Nech sa páči, ponúkame autentický rozhovor nahrávaný v štúdiu My a naša škola. Moderátorka Vladka sa pýta prvákov Veroniky a Mateja, druháčky Amynky, tretiakov Sašky a Adamka a štvrtákov Tamarky a Tobiaska.

Ahojte, vy ste tuším Makovičky. Čo to znamená?

Veronika: Že máme múdre hlavičky.

Čo sa Vám na Makovičkách páči?

Tamarka: Že máme dobré učiteľky.

Ste s nimi spokojní?

Áno!

Čo máte na nich najradšej?

Amy: Že sú milé. Adamko: A je tu v škole najväčšia zábava, máme tu telocvičňu a hry, keby sme sa chceli zahrať. Tobias: Chodíme ešte do telocvične, napríklad sme si včera postavili s mojou dobrou kamarátkou Tamarkou bunker. Amy: A máme aj zázračný náš ateliér.

Hmm, ateliér. A čo v tom ateliéri robievate?

Veronika, Saška: Maľujeme! Všetko možné.

Povedzte zopár obľúbených zážitkov zo školy?

Hra, byť vonku, ja sa vždy dobre cítim…, chodiť na výlety, škola v prírode napríklad.

Ako prebieha vaše vyučovanie?

Tobias: V stredu poobede máme projekty s Vladkou. To sa nám veľmi páči.

Saška: Potom máme so Silviou angličtinu. Tobias: A v piatky chodí jedna bývalá Makovička na angličtinu k nám. A ešte máme pána farára.

Amy: Volá sa Šimona.

Tobi: Šimona – pán farár?

Hurónsky smiech

Veronika: Pán farár sa volá Igor.

010320176514010320176518

Ktorá časť dňa sa Vám páči najviac?

Tobias: Všetky. Všetky dni! Projekty, telesná a hudobná. Angličtina, informatika, výtvarná, …ale mne sa páčia celé hodiny, .. Saška/všetci: úplne všetky dni…

Na ktorom mieste v škole sa najlepšie cítite?

Tu v hudobnej triede. Tobias: S našou veľmi, veľmi, veľmi dobrou kolegyňou Vladkou sa tu dobre cítime.

Akoby ste opísali školu Makovičky?

Tobias: Máme tu veľmi dobré učiteľky.

Maťko: Všetky tri. Úplne. Tobias: Aj Igorka, nášho pána farára.

Tobias: Vladku mám veľmi rád, dáva nám projekty. Majka je veľmi dobrá, nikdy nekričí, a keď je nejaký problém, tak si ho hneď riešime. Nie že s krikom, ale normálne. Silvika si s nami vyrába a aj angličtinu nás učí. A pán farár s nami je aj na informatike.

Adamko: Chcel by som do tejto školy chodiť do 15, 18 rokov. Mne budú chýbať priatelia z tejto školy. Tak… budú mi trochu chýbať.

Aký predmet máte najradšej?

Všetci: Všetky.

Je ešte niečo, čo by ste chceli pre TV Makovičky dodať?

Adamko: Áno, je to najlepšia škola na svete.

Tobias: Ďakujeme, že naše učiteľky, čo všetko pre nás robia.

Tamarka: Máme tu koberec a môžeme skákať.

Adamko: Máme vystúpenia, Luskáčik, ktorého sme hrali na Vianoce.

Amy: Bola som veľmi spokojná, ako som chcela, aby sme to zahrali, tak sme to aj zahrali!

Adamko: Škoda, že sa škola sťahuje, chcel som spoznať ešte nových prvákov. Bol by som štvrták a tešil som sa na nových prvákov, čo prídu sem.

Ozaj, a čo známky? Aké známky dostávate?

Adamko: Štvorky, trojky, dvojky a jednotky.

Maťko: Päťky.

Tobi: Ty dostávaš päťky? Maťko: Nieeee.

Tobi: Ja dvojky, jednotky. Dneska som dostal jednotku. Písal som príbeh do zošita s Jerrym.

Veronika: Ja som skladala s Maťkom pexeso.

Naše milé makovičky, ja Vám chcem poďakovať za tento príjemný rozhovor a dúfam, že nech pôjdete na akúkoľvek školu, že sa Vám tam bude dariť tak ako tu, ba aj lepšie!

 Adam: Všetci by za túto školu dali veľký LAJK.

010320176501   010320176509